Öğrencilerden Çevreci Robot Festivali

Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi projesinin araştırma faaliyetleri kapsamında “2.Çalışma Grubu toplantısı gerçekleştirildi.
30 Mart 2018
Öğrencilerden Atık Malzemelerden Sanatsal Çalışmalar
15 Mayıs 2018

Öğrencilerden Çevreci Robot Festivali

Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi projesi iklim ve bilim faaliyetleri kapsamında öğrenciler tarafından yapılan çevreci robotik ve yazılım çalışmaları Bilim Merkezi tarafından düzenlenen Çevre ve İklim Değişikliği temalı robot festivalinde ziyaretçilerini ağırladı.

Proje kapsamında yapılan eğitimci eğitimlerden sonra eğitimlere katılan her okula 10 ila 25 öğrencinin birlikte çalışmasına izin veren Robot Eğitsel Ana Set, Robotik Eğitim Uzatma Seti, Yenilenebilir Enerji Eğitimi Uzatma Seti, dizüstü ekipman ve malzemeler sağlanarak Çevre ve İklim laboratuvarı oluşturulmasına katkıda bulunulmuş ve böylece 300 öğrenci proje kapsamında robotik eğitimlerine katılmışlardır. Seçilen ortaokul ve liselerde verilen eğitimlerde, öğrenciler arasından ekipler oluşturularak benzersiz Robot ve Yazılım çalışmalar yapılmıştır. Okullar tarafından oluşturulan ekipler, çevre ve iklim değişikliği temalı ‘İklim ve Bilim’ robot festivali ve sergi yarışmasına katılmışlardır. Öğrenciler tarafından oluşturulan çalışmalar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi tarafından İnterks Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlenen 23 Nisan çocuk şenliği için yapılan etkinliklerde sergilenmiş ve üretilen projeler arasında faydalı görülen projeler değerlendirilerek en iyi yapılan çalışmalar belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar etkinlik süresince yaklaşık olarak 268 bin 140 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.